
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 2.012816 mg |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 17648
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09404
Ext.Price$0.09404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09404 | $0.09404 |
| 10 | $0.03753 | $0.37530 |
| 50 | $0.03356 | $1.67800 |
| 100 | $0.03001 | $3.00100 |
| 500 | $0.02505 | $12.52500 |
| 1000 | $0.02257 | $22.57000 |
| 3000 | $0.01678 | $50.34000 |
| 5000 | $0.01248 | $62.40000 |
